Jadwal Tinju Dunia Hari Ini, Sabtu 22 Juni 2019

Glasgow, Scotland (ESPN+)

  • Lee McGregor vs. Scott Allan, 12 rounds, for McGregor’s Commonwealth bantamweight title
  • Kieran Smith vs. Ivan Montero, 10 rounds, junior middleweights
  • Lewis Benson vs. Renald Garrido, 8 rounds, junior welterweights
  • Muhammad Waseem vs. John Chuwa, 8 rounds, junior bantamweights
  • Craig Morgan vs. Elvis Guillen, 6 rounds, featherweights
  • Craig McIntyre vs. Chris Adaway, 6 rounds, junior welterweights
  • Reece McFadden vs. Joel Sanchez, 6 rounds, junior bantamweights
  • Tommy Philbin vs. TBA, 6 rounds, super middleweights
  • Boris Crighton vs. TBA, 4 rounds, super middleweights
  • Jack Turner vs. Jose Hernandez, 4 rounds, bantamweights

Cleveland (CBS Sports Net)

  • Brad Solomon vs. Navid Mansouri, 12 rounds, junior middleweights
  • Dewayne Beamon vs. Lucas Emanuel Fernandez, 10 rounds, junior bantamweights
  • Jose Martinez vs. Yeison Vargas, 8 rounds, junior bantamweights
  • Miguel Angel Gonzalez vs. Mario Perez, 6 rounds, lightweights
  • Montana Love vs. Michael Odhiambo, 6 rounds, welterweights
  • Destyne Butler vs. Brett Simmons, 6 rounds, welterweights
  • Dewatne Zeigler vs. Tre’sean Wiggins, 6 rounds, junior welterweights

Ahualulco del Mercado, Mexico

  • Title fight: Yazmin Rivas vs. Ana Maria Lozano, 10 rounds, for Rivas’ WBA women’s junior featherweight title
  • Joselito Velazquez vs. Martin Tecuapetla, 10 rounds, flyweights

Horsens, Denmark

  • Title fight: Dina Thorslund vs. April Adams, 10 rounds, for Thorslund’s WBO women’s junior featherweight title
  • Kem Ljungquist vs. Gabriel Enguema, 8 rounds, heavyweights
  • Kai Robin Havnaa vs. Levan Lukhutashvili, 10 rounds, cruiserweights
  • Landry Kore vs. Tomas Bezvoda, 6 rounds, middleweights
  • Joanna Ekedahl vs. Jelena Janicijevic, 6 rounds, female lightweights
  • Frederik Hede Jensen vs. Ruben Garcia, 6 rounds, junior lightweights

Philadelphia

  • Anvar Yunusov vs. Angel Luna, 8 rounds, featherweights
  • Milton Santiago Jr. vs. Ruben Lopez, 8 rounds, junior welterweights
  • Colby Madison vs. Robert Simms, 8 rounds, heavyweights
  • Clarence Booth vs. Gabor Gorbics, 8 rounds, welterweights
  • James Martin vs. Kashon Hutchinson, 6 rounds, welterweights
  • Paul Kroll vs. Hector Mercado, 6 rounds, welterweights
  • Rasheen Brown vs. Zoltan Horvath, 4 rounds, bantamweights
  • Romuel Cruz vs. Jonathan Conde, 4 rounds, featherweights

Torrelavega, Spain

  • Sergio Garcia vs. Sergey Rabchenko, 12 rounds, for Garcia’s European junior middleweight title